2016-2017 Season

Zone Finals, April 8

Jillian Kaufman:

3rd Open Fences

5th Cacchione Cup

6th Open Flat

 

Sydney Stanion:

3rd WTC

 

Kristen Cunningham:

8th Alumni Flat

 

Bucknell/Millersville & Regionals, April 1 & 2

Saturday results:

1st – Lucy Sowerby – Adv WTC
1st – Abby Israel – Beg WTC
2nd – Jillian Kaufman – Open Fences
2nd – Kristen Cunningham – Alumni Flat
3rd – Renee Hirt – Open Fences
3rd – Madison Etchberger – Novice Fences
3rd – Sarah Clancy – Novice Flat
3rd – Kristen Cunningham- Alumni Fences
4th – Alaina Einsig – Novice Fences – Congrats on Qualifying for Regionals!!
4th – Susannah Pearl-Katz – Novice Flat
5th – Jillian Kaufman – Open Flat
5th – Channing Pooley – Novice Flat
5th – Ilana Zeitzer – Novice Flat
5th – Ava Larson – Adv WTC
5th – Ashley Tang – walk Trot
6th – Laura Boyce – Intermediate Flat
6th – Sarah Clancy – Novice Fences
6th – Sydney Stanion – Novice Flat
6th – Cierra Gibel – Beg WTC
6th – Victoria Xiao – Walk Trot

Sunday Regional results:

Overall Reserve High Point Team!!
Jillian Kaufman Overall Reserve High Point Rider!!! Will compete in the Cacchione Cup at Zone Finals!
Champion – Sydney Stanion – WTC- Qualified for Zones
Reserve Champion – Jillian Kaufman – Open Fences- Qualified for Zones
Reserve Champion – Jillian Kaufman – Open Flat- Qualified for Zones
Reserve Champion – Kristen Cunningham – Alumni Flat- Qualified for Zones
3rd – Alaina Einsig – Novice Fences
3rd – Brooke Bender – Novice Flat
4th – Renee Hirt – Open Fences
4th – Laura Boyce – Novice Flat
5th – Susannah Pearl-Katz – WTC

 

Wilson/Gettysburg, March 11

DET was third place overall

Jillian Kaufman – High Point Rider

Sarah Clancy – Reserve High Point Rider

1st – Jillian Kaufman – Open Fences – Congrats on qualifying for Regionals!!

1st – Jillian Kaufman – Open Flat – Congrats on qualifying for Regionals!!

1st – Sarah Clancy – Novice Fences

1st – Sarah Clancy – Novice Flat

3rd – Renee Hirt – Open Fences – Congrats on qualifying for Regionals!!

3rd – Alaina Einsig – Novice Fences

3rd – Laura Boyce – Novice Flat – Congrats on qualifying for Regionals!!

3rd – Lucy Sowerby – Advanced WTC

4th – Brooke Bender – Novice Flat – Congrats on qualifying for Regionals!!

4th – Renee Hirt – Intermediate Flat

Susquehanna/Lebanon Valley College, November 13

1st-Sarah Clancy – Novice Fences
1st-Sarah Clancy – Novice Flat
1st-Ava Larson – Adv WTC
2nd-Ashley Tang – Walk Trot
2nd-Kristen Cunningham – Alumni Flat
2nd-Kristen Cunningham – Alumni Fences
3rd-Jillian Kaufman – Open Fences
3rd-Jillian Kaufman – Open Flat
3rd-Madison Etchberger – Novice Fences
3rd-Channing Pooley – Novice Fences
4th-Renee Hirt – Intermediate Flat
4th-Channing Pooley – Novice Flat
4th-Lucy Sowerby – Adv WTC
4th-Cierra Gibel – Beg WTC
5th-Renee Hirt – Open Fences
5th-Susannah Pearl-Katz – Novice Flat
6th-Caroline Wilder – Intermediate Fences
6th-Alaina Einsig – Novice Fences
6th-Leigh Parrott – Adv WTC
6th-Ilana Zeitzer – Novice Flat
6th-Laura Boyce – Novice Flat
6th-Sarah Youngman – Novice Flat

Dickinson, November 12

1st-Renee Hirt – Open Fences
1st-Jillian Kaufman – Open Flat
1st-Alaina Einsig – Novice Fences
1st-Sarah Clancy – Novice Flat
1st-Ava Larson – Adv WTC
1st-Cierra Gibel – Beg WTC
1st-Kristen Cunningham – Alumni Flat
2nd-Jillian Kaufman – Open Fences
2nd-Renee Hirt – Intermediate Flat
2nd-Channing Pooley – Novice Fences
3rd-Caroline Wilder – Intermediate Fences
3rd-Ilana Zeitzer – Novice Flat
3rd-Sydney Stanion – Novice Flat
3rd-Lucy Sowerby – Adv WTC
4th-Susannah Pearl-Katz – Adv WTC – Congrats on Qualifying for Regionals!!
4th-Victoria Xiao – Walk Trot
4th-Ashley Tang – Walk Trot
4th-Kristen Cunningham – Alumni Fences
5th-Sara Clancy – Novice Fences
5th-Laura Boyce – Novice Flat
6th-Madison Etchberger – Novice Fences
6th-Sarah Youngman – Novice Flat

 

Wilson/Gettysburg, November 5th
DET was the Reserve High Point Team again!

1st – Sydney Stanion – Adv WTC – Qualified for Regional Finals! Congrats!!
1st – Kristen Cunningham – Alumni Fences
1st – Kristen Cunningham – Alumni Flat
2nd – Renee Hirt – Open Fences
2nd – Renee Hirt – Intermediate Flat
2nd – Rikka Olson – Novice Flat
3rd – Jillian Kaufman – Open Fences
3rd – Jillian Kaufman – Open Flat
3rd – Brooke Bender – Novice Flat
3rd – Laura Boyce – Novice Flat
3rd – Leigh Parrott – Adv WTC
4th – Ashley Tang – Walk Trot
5th – Hannah Findling – Novice Fences

5th- Caroline Wilder- Intermediate Fences
6th – Ava Larson – Adv WTC

 

Penn State at Grier School, October 30th

DET placed 3rd Overall!
1st-Sarah Clancy – Novice Flat
1st- Rikka Olson – Novice Flat
1st-Kristen Cunningham – Alumni Flat
2nd-Rikka Olson – Novice Fences
2nd-Sophia Larson – Novice Flat
2nd-Leigh Parrott – Adv wtc
2nd-Victoria Xiao – Walk Trot
3rd-Hannah Findling – Novice Fences
3rd-Sarah Clancy – Novice Fences
3rd-Jillian Kaufman – Open Fences
3rd-Renee Hirt – Intermediate Flat
3rd-Kristen Cunningham – Alumni Fences
4th-Renee Hirt – Open Fences
4th-Jillian Kaufman – Open Flat
4th-Channing Pooley – Novice Fences
4th-Sophia Larson – Novice Fences
5th-Hannah Findling – Novice Flat
5th-Madison Etchberger – Novice Flat
5th-Brooke Bender – Novice Flat
5th-Susannah Pearl-Katz – Adv wtc
5th-Ashley Tang – Walk Trot

 

Penn State at Grier School, October 29th

DET was the Reserve High Point Team!

1st-Laura Boyce – Novice Flat
1st-Leigh Parrott – Adv wtc
1st-Susannah Pearl-Katz – Adv wtc
1st-Victoria Xiao – walk trot
2nd-Jillian Kaufman – Open Fences
2nd-Renee Hirt – Open Fences
2nd-Rikka Olson – Novice Fences
2nd-Rikka Olson – Novice Flat
3rd-Jillian Kaufman – Open Flat

3rd-Brooke Bender – Novice Flat
4th-Channing Pooley – Novice Fences
4th-Hannah Findling – Novice Fences
4th-Hannah Findling – Novice Flat
4th-Madison Etchberger – Novice Flat
5th-Ashley Tang – walk trot
6th-Sophia Larson – Novice Flat
7th-Sophia Larson – Novice Fences
7th-Sarah Clancy – Novice Fences
7th-Renee Hirt – Intermediate Flat

 

Lycoming College/Penn State Harrisburg at Grier School, October 9th

DET was reserve high point team!

1st – Susannah Pearl-Katz – Adv WTC

2nd – Jillian Kaufman – Open Flat

2nd – Hannah Findling – Novice Fences

2nd – Sarah Clancy – Novice Fences

2nd – Rikka Olson – Novice Fences

2nd – Laura Boyce – Novice Flat

2nd – Sarah Kaye – Beg WTC

3rd – Caroline Wilder – Int Fences

3rd – Renee Hirt – Int Flat

3rd – Rikka Olson – Novice Flat

3rd – Sydney Stanion – Adv WTC

3rd – Victoria Xiao – Walk Trot

4th – Sophia Larson – Novice Flat

4th – Brooke Bender – Novice Flat

5th – Renee Hirt – Open Fences

5th – Channing Pooley – Novice Fences

5th – Anika Yetsko – Novice Flat

5th – Sarah Clancy – Novice Flat

5th – Hannah Findling – Novice Flat

5th – Ava Larson – Adv WTC

5th – Cierra Gibel – Beg WTC- correction, she had placed 6th, but moved up to 5th after another rider was disqualified

6th – Alaina Einsig – Novice Fences

6th – Sophia Larson – Novice Fences

6th – Lucy Sowerby – Adv WTC

6th – Ashley Tang – Walk Trot