Show Descriptions

 

 Sunday Shows

 

Fiesta!– 11pm to 12pm

 

dj_placeholder_pic

 

Bob Zieff  – Jazz Pathways 

Jazz and commentary by WDCV’s own Bob Zieff, the unsung jazz hero who composed for the likes of Chet Baker. Let his soft, paced voice take you on a jazz journey. Jazz Pathways airs on Sundays from 12pm to 2pm.

 

Not My Forte with Sean Jones– 2pm to 3pm

 

Audio Intercourse with Bianca LoGiurato– 3pm to 4pm

 

Bananaphobia with Izzy Smith & Rowan Humpries – 5pm to 6pm

 

The Raft with Matt Hunt – 7pm to 8pm

 

The Loaf with Dan McColley – 8pm to 9pm

 

Spaced Out with Jen Hylwa & Beth Eidam – 9pm to 10pm

 

Atomic Rockets with Tom Burns– 10pm to 11pm

 

Dream City with Ellen Hietsch – 11pm to 12am

 


Monday Shows

 

Catching the Sun featuring Phil Peoples– 6am to 8am

 

Bluegrass @ Dickinson with Davis Tracy– 8am to 10am

 

The Sustainability Jam Hour with DJ Ken Shutles– 10am to 11am

 

The Rabbit Hole with Jefferey- 3pm- 4pm

 

Spotlight on Sinatra- 6pm to 8pm 

 

Yolk Sessions with Rob Page – 8pm to 9pm

 

Robotics with Ian Mcmanness – 9pm to 10pm

 

Double Decker with Miles Parker– 10pm to 11pm

 

Indie Nights with John Gargiulo – 11pm – 12am

 


Tuesday Shows

 

Dig! with DJ Joe George – 6am to 8am

 

Good Day with Christian Swegger – 8am to 9am

 

Alloy – 9am to 11am

 

Outside the Box with Brenda Landis – 12pm to 1pm

 

Honey with Julianne Brown – 1pm to 2pm

 

Method to Madness with Henry Cooke – 5pm to 6pm

 

The Ambassador with Flo Dejean – 6pm to 7pm

 

When the Music’s Over with Drew Kaplan – 7pm to 8pm

 

String Theory with Tom Wilkins – 8pm to 10pm

 

Smorgasbord with Lauren Bobyock – 10pm to 11pm

 

Dessert Cereal with Joelle Paul – 11pm to 12am

 


Wednesday Shows

 

10:57 with Alex Dillon – 12am to 1am

 

Catching the Sun – 6am to 8am

 

Bluegrass @ Dickinson – 8am to 10am

 

Art of the Song – 10am to 11am

 

 

DJ Manny Fresh – 5pm to 6pm

 

Flower Power with Emma Caplan – 7pm to 8pm

 

John & the Giant with Juliet Risko – 8pm to 9pm

 

RWI Radio– 9pm to 10pm

 

Grapevine with Lauren Benton– 10pm to 11pm

 

Noise Hour with Tom Parkinson – 11pm to 12am

 


Thursday Shows

 

Jon’s Jams with Jon Rodinger – 12am to 1am

 

Uncle Max with Max Shenk – 6am to 8am

 

The Belle of the Hour with Lucy Paterson – 1pm to 2pm

 

Tuesday Night Ball with Max Farley – 3pm to 4pm

 

The Bee’s Knees with Esai Flores – 4pm to 5pm

 

Reckless Serenade with Victoria Walter – 6pm to 7pm

 

Tall & Small with Julia Ormond and Rachel Gross – 7pm to 8pm

 

The International Our with Gus Sebastien – 8pm to 10pm

 

The Crossroads with Danny Dicker – 10pm to 11pm

 

Faded Glory with Zach Garrett and Henry Rincavage – 11pm to 12am

 


Friday Shows

 

Catching the Sun – 6am to 8am

 

Bluegrass @ Dickinson with David Tracey – 8am to 10am

 

Beale Street Caravan – 10am to 11am

 

Jon’s Jams with Jon Rodiger – 12am to 1am

 

Girl Time with Molly Gorelick – 2pm to 3pm

 

Temporal Breakdown with Nate Smith – 4pm to 6pm

 

Melodic Jungle with Stuart Spiegel – 10pm to 11pm

 


 

Saturday Shows

 

Bluegrass @ Dickinson – 8am to 10am

 

Jazz on the Rocks with Mike Conrad – 12pm to 1pm

 

The Time Warp with Justine Hayward – 2pm to 3pm

 

Pancake Breakfast with Austin Fuller – 6pm to 7pm

 

Shining Bright with Luke Hanselman – 7pm to 8pm

 

Dollar Menu with Karissa Kendricks & Dan Connor – 10pm to 11pm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *